Připravovaný zákon o mediaci

Dne 10.2.2012 schválili poslanci návrh zákona o mediaci, který má umožnit urovnávat mimosoudní cestou nejen trestní, ale i civilní a rodinné spory.

Zákon v podobě, v níž prošel, vytváří dvě kategorie mediátorů – znevýhodněnou kategorii mediátorů-neadvokátů, kteří mohou být přísněji sankcionováni za případné prohřešky a skládají zkoušky u Ministerstva spravedlnosti, a zvýhodněnou kategorii mediátorů-advokátů, kteří skládají zkoušky u Časké advokátní komory, která je rovněž sankcionuje za prohřešky.

Mediace může představovat nákladově efektivní a rychlé mimosoudní řešení sporů v občanských a obchodních věcech prostřednictvím řízení, která jsou přizpůsobena
potřebám stran sporu. U dohod vyplývajících z mediace je větší pravděpodobnost, že budou dobrovolně dodržovány a že bude mezi stranami zachován přátelský a udržitelný vztah. Tyto výhody jsou ještě výraznější v situacích, které vykazují přeshraniční prvky.Podle ministerstva spravedlnosti je tato možnost řešení konfliktů rychlejší, protože lidé nemusí čekat na soudní jednání. Měla by být placená, ale levnější a psychicky méně náročná.  Aby však zákon začal platit, musí být nejprve odsouhlasen senátem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je Tomas Pasek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *