Jaké jsou výhody mediace oproti soudnímu řízení?

Řešíte ve svém životě spor, který se zdlouhavě táhne po soudech nebo se k soudu brzy dostane? Než se vrhnete do kolotoče soudních procesů, měli byste vědět, že podle nejnovějších studií (World Bank Group) trvá v České republice například vymáhání pohledávky prostřednictvím soudu průměrně 611 dní, z čehož je více než 80 % tohoto času tvořeno právě podáváním žalob, projednáváním a rozhodnutím soudu.¹ To tedy obnáší téměř dva roky spojené s cestováním po soudech, placením soudních výloh, advokátů a dalších nákladů se sporem spojených. Netřeba mluvit o psychické zátěži a stresu, které jsou obvyklým jevem projevujícím se u účastníků soudního řízení.

Průměrná délka pro vymáhání pohledávky soudem se v České republice pohybuje nad průměrem zemí OECD (540 dní). Vždyť třeba v Německu není pro každý případ v průměru potřeba ani 400 dní. Značnou měrou k tomu přispívá fakt, že v těchto zemích je mediační řízení běžně využívanou formou řešení sporů. Množství případů, které řeší soud delší dobu, zpravidla skončí u mediace, protože obě strany již nemají síly se dále přít a chtějí se dohodnout, což je zároveň hlavním cílem mediačního řízení.

Výhody mediace

Kromě časové stránky má samozřejmě mediace další výhody, mezi něž patří výrazně nižší náklady. Odměna advokátů se pohybuje běžně od 1.000,- Kč/hod. Advokát si započítává čas strávený nad seznámením a nastudováním případu, přípravou a účastí u jednání a další úkony ve věci, takže počet hodin může narůst až na několik desítek a odměna až na několik desítek tisíc korun. I když i odměna mediátora činí od 1.000,- Kč/hod, hradí tyto náklady rovným dílem obě znesvářené strany. Mediace navíc probíhá po tříhodinových jednáních, kdy je jich obvykle zapotřebí jen několik, někdy dokonce pouze jedno. Náklady mediace pro jednu stranu tedy mohou být ve výši 1.500,- Kč, pokud dojde k dohodě již po prvním jednání. Pokud se strany sejdou u mediátora vícekrát, i tak náklady jedné strany většinou nepřesáhnou 5.000,- Kč.

Další, méně viditelnou, avšak neméně důležitou výhodou mediace je skutečnost, že se obě strany setkávají osobně a s řešením sporu jim pomáhá pouze jedna nezaujatá osoba. Díky bezprostřední komunikaci se také rychleji vyřeší další části sporu, které se při jeho řešení postupně objevují. Tak je možné předejít dalším žalobám, opět výrazně zkrátit dobu dohadování a využít tak mediaci jako levnější formu řešení sporu.

V případě, že chcete využít mediaci k řešení vašeho sporu, můžete mě kontaktovat zde.

Kompletní ekonomický report Doing Business 2015 najdete na následujícím odkazu:

¹Zdroj:http://www.doingbusiness.org/reports/~/media/GIAWB/Doing%20Business/Documents/Profiles/Country/CZE.pdf

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je Administrátor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *